gawk 4.1.1d - en to da translation catalogue (327 entries)

en: 	# Rule(s)
da: 	# Regler

en: 	# gawk profile, created %s
da: 	# profil til gawk oprettet %s

en: 	-E file			--exec=file
da: 	-E fil			--exec=fil

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
da: 	-d[fil]		--dump-variables[=fil]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
da: 	-e 'programtekst'	--source='programtekst'

en: 	-f progfile		--file=progfile
da: 	-f progfil		--file=progfil

en: 	-p[file]		--profile[=file]
da: 	-p[fil]		--profile[=fil]

en: 	-v var=val		--assign=var=val
da: 	-v var=værdi		--assign=var=værdi

en: 
    	# Function Call Stack:
da: 
    	# Funktionskaldsstak:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
da: 
    	# Funktioner, listede alfabetisk

en:  at `%s':%d
da:  ved '%s':%d

en:  in file `%s', line %d
da:  i fil `%s', linje %d

en: #%ld	in
da: #%ld	i

en: $%ld = uninitialized field
da: $%ld = ikke-initieret felt

en: %d is invalid as number of arguments for %s
da: %d er et ugyldigt antal argumenter for %s

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
da: %s %s '%s': kunne ikke få fat på fd flag: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
da: %s %s '%s': kunne ikke sætte luk-ved-exec (fcntl F_SETFD: %s)

en: %s blocks must have an action part
da: %s-blokke skal have en handlingsdel

en: %s third parameter is not a changeable object
da: %s: tredje argument er ikke et ændringsbart objekt

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
da: %s: %d: regex-ændringstegn '/.../%c' fra tawk virker ikke i gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
da: %s: '%s' argument til '-v' ikke på formen 'var=værdi'

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
da: %s: kan kun kaldes indirekte med to argumenter

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt flag - '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke noget argument

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke noget argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
da: %s: flaget '--%s' kræver et argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '-W %s' tillader ikke noget argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget '-W %s' er flertydigt

en: %s: option '-W %s' requires an argument
da: %s: flaget '-W %s' kræver et argument

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
da: %s: flaget '-W %s' ukendt, ignoreret

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget kræver et argument -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget kræver et argument - '%c'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
da: 'system'-funktion ikke tilladt i sandkasse-tilstand

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
da: -Ft sætter ikke FS til tab i POSIX-awk

en: -l / @load are gawk extensions
da: -l / @load er gawk-udvidelser

en: @include is a gawk extension
da: @include er en gawk-udvidelse

en: @load is a gawk extension
da: @load er en gawk-udvidelse

en: All defined functions:
da: Alle definerede funktioner:

en: Auto-display variables:
da: Vis variable automatisk:

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
da: BINMODE værdi '%s' er ugyldig, behandles som 3

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
da: Copyright © 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Dette program er frit programmel. Du kan distribuere det og/eller
    ændre det under betingelserne i GNU General Public License, offentliggjort
    af Free Software Foundation, enten version 3 af licensen, eller (hvis du vil)
    enhver senere version.

en: Current source file: %s
da: Aktuel kildefil %s

en: Delete all breakpoints? (y or n)
da: Slet alle stoppunkter? (j eller n)

en: Deleted breakpoint %d
da: Slettet stoppunkt %d

en: Failed to restart debugger
da: Kunne ikke genstarte fejlsøger

en: IPv6 communication is not supported
da: IPv6-kommunikation understøttes ikke

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold i \{\}

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foregående regulært udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalslutning

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen opbrugt

en: NF set to negative value
da: NF sat til en negativ værdi

en: No arguments.
da: Ingen argumenter.

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
da: Intet stoppunkt ved fil `%s', linje #%d

en: No locals.
da: Ingen lokale.

en: No match
da: Mislykkedes

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

en: POSIX does not allow `%s'
da: POSIX tillader ikke '%s'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
da: POSIX tillader ikke '\x'-kontrolsekvenser

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
da: POSIX-flag:		lange GNU-flag: (standard)

en: Premature end of regular expression
da: For tidligt slut på regulært udtryk

en: Program not restarted
da: Program ikke genstartet

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk for stort

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
da: POSIX-flag:		lange GNU-flag: (udvidelser)

en: Stopping in %s ...
da: Stopper i %s ...

en: Success
da: Lykkedes

en: TCP/IP communications are not supported
da: TCP/IP-kommunikation understøttes ikke

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil være nyttigt,
    men UDEN NOGEN SOM HELST GARANTI, også uden underforstået garanti
    om SALGBARHED eller EGNETHED FOR NOGET SPECIELT FORMÅL. Se GNU
    General Public License for yderligere information.

en: Trailing backslash
da: Efterfølgende omvendt skråstreg

en: Unmatched ( or \(
da: Ubalanceret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Ubalanceret ) eller \)

en: Unmatched \{
da: Ubalanceret \{

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
da: Brug: %s [flag i POSIX- eller GNU-stil] -f progfil [--] fil ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
da: Brug: %s [flag i POSIX- eller GNU-stil] %cprogram%c fil ...

en: Watch variables:
da: Overvåg variable:

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
da: Du bør have fået en kopi af GNU General Public License sammen
    med dette program. Hvis ikke, så se http://www.gnu.org/licenses/.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
da: [s]printf: formatspecifikation har intet kommandobogstav

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
da: [s]printf: værdi %g er ikke et gyldigt bredt tegn

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
da: [s]printf: værdi %g er uden for område for '%%%c'-format

en: [s]printf: value %g is too big for %%c format
da: [s]printf: værdi %g er for stor for %%c-format

en: ^ ran out for this one
da: ^ sluttede her

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
da: '%s' er en indbygget funktion, den kan ikke omdefineres

en: `%s' is a function
da: '%s' er en funktion

en: `%s' is a gawk extension
da: '%s' er en gawk-udvidelse

en: `%s' is invalid as a function name
da: '%s' er ugyldigt som funktionsnavn

en: `%s' is not a legal variable name
da: '%s' er ikke et gyldigt variabelnavn

en: `%s' is not a scalar variable
da: '%s' er ikke en skalar variabel

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
da: '%s' er ikke et variabelnavn, leder efter fil '%s=%s'

en: `%s' is not an array
da: '%s' er ikke et array

en: `%s' is not supported in old awk
da: '%s' understøttes ikke i gamle versioner af awk

en: `--posix' overrides `--traditional'
da: '--posix' tilsidesætter '--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
da: '--posix'/'--traditional' tilsidesætter '--non-decimal-data'

en: `BINMODE' is a gawk extension
da: 'BINMODE' er en gawk-udvidelse

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
da: 'FIELDWIDTHS' er en gawk-udvidelse

en: `FPAT' is a gawk extension
da: 'FPAT' er en gawk-udvidelse

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
da: 'IGNORECASE' er en gawk-udvidelse

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
da: 'break' uden for en løkke eller switch er ikke tilladt

en: `continue' is not allowed outside a loop
da: 'continue' uden for en løkke er ikke tilladt

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
da: 'delete array' er en ikke-portabel udvidelse fra tawk

en: `length(array)' is a gawk extension
da: 'length(array)' er en gawk-udvidelse

en: `next' used in %s action
da: 'next' brugt i %s-handling

en: `nextfile' used in %s action
da: 'nextfile' brugt i %s-handling

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
da: 'returnér' ikke tilladt i den aktuelle kontekst, sætning ignoreret

en: `return' used outside function context
da: 'return' brugt uden for funktion

en: `|&' not supported
da: '|&' understøttes ikke

en: already included source file `%s'
da: allerede inkluderet kildefil '%s'

en: already loaded shared library `%s'
da: allerede indlæst delt bibliotek '%s'

en: and: called with less than two arguments
da: and: kaldt med mindre end to argumenter

en: argument not a string
da: argument er ikke en streng

en: array `%s' is empty
da: array '%s' er tomt

en: atan2: received non-numeric first argument
da: atan2: fik et ikke-numerisk første argument

en: atan2: received non-numeric second argument
da: atan2: fik et ikke-numerisk andet argument

en: attempt to access field %ld
da: forsøg på at få adgang til felt %ld

en: attempt to field reference from non-numeric value
da: forsøg på at referere til et felt fra ikke-numerisk værdi

en: attempt to field reference from null string
da: forsøg på at referere til et felt fra tom streng

en: attempt to use a scalar value as array
da: forsøg på at bruge en skalar som array

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
da: forsøg på at bruge array '%s' i skalarsammenhæng

en: attempt to use non-function `%s' in function call
da: forsøg på at bruge ikke-funktionen '%s' som et funktionskald

en: attempt to use scalar `%s' as an array
da: forsøg på at bruge skalar '%s' som et array

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
da: forsøg på at bruge skalaren '%s["%.*s"]' som array

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
da: forsøg på at bruge skalarparameteren '%s' som et array

en: attempt to use scalar value as array
da: forsøg på at bruge en skalarværdi som array

en: backslash not last character on line
da: sidste tegn på linjen er ikke en omvendt skråstreg

en: bad `%sFMT' specification `%s'
da: forkert '%sFMT'-specifikation '%s'

en: buffer overflow in genflags2str
da: bufferoverløb i genflags2str

en: call of `length' without parentheses is not portable
da: kald af 'length' uden parenteser er ikke portabelt

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
da: kan ikke oprette barneproces for '%s' (fork: %s)

en: cannot use function `%s' as variable name
da: kan ikke bruge funktion '%s' som variabelnavn

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
da: kan ikke bruge gawk's indbyggede '%s' som variabelnavn

en: close of redirection that was never opened
da: lukning af omdirigering som aldrig blev åbnet

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
da: close: '%.*s' er ikke en åben fil, datakanal eller ko-proces

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
da: close: omdirigeringen '%s' blev ikke åbnet med '|&', andet argument ignoreret

en: close: second argument is a gawk extension
da: close: andet argument er en gawk-udvidelse

en: close: second argument must be `to' or `from'
da: close: andet argument skal være 'to' eller 'from'

en: cmd. line:
da: kommandolinje:

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
da: kommandolinjeargument '%s' er et katalog, oversprunget

en: compl(%f): fractional value will be truncated
da: compl(%f): kommatalsværdi vil blive trunkeret

en: compl: received non-numeric argument
da: compl: fik et ikke-numerisk argument

en: could not allocate more input memory
da: kunne ikke allokere mere hukommelse til inddata

en: could not open `%s' for writing: %s
da: kunne ikke åbne '%s' for skrivning: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
da: kunne ikke åbne '%s', tilstand '%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
da: kunne ikke i forvejen åbne /dev/null for fd %d

en: data file `%s' is empty
da: datafilen '%s' er tom

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
da: dcgettext: '%s' er ikke en gyldig lokalitetskategori

en: division by zero attempted
da: forsøgte at dividere med nul

en: division by zero attempted in `%%'
da: forsøgte at dividere med nul i '%%'

en: division by zero attempted in `%%='
da: forsøgte at dividere med nul i '%%='

en: division by zero attempted in `/='
da: forsøgte at dividere med nul i '/='

en: duplicate `default' detected in switch body
da: dublet 'default' opdaget i switch-krop

en: duplicate case values in switch body: %s
da: dublet case-værdier i switch-krop %s

en: each rule must have a pattern or an action part
da: hver regel skal have et mønster eller en handlingsdel

en: empty argument to `-e/--source' ignored
da: tomt argument til '-e/--source' ignoreret

en: empty filename after @include
da: tomt filnavn efter @include

en: empty filename after @load
da: tomt filnavn efter @load

en: empty program text on command line
da: tom programtekst på kommandolinjen

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
da: miljøvariablen 'POSIXLY_CORRECT' sat: aktiverer '--posix'

en: error:
da: fejl:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
da: kontrolsekvensen '\%c' behandlet som kun '%c'

en: exp: argument %g is out of range
da: exp: argumentet %g er uden for det tilladte område

en: expression for `%s' redirection has null string value
da: udtrykket for '%s'-omdirigering har en tom streng som værdi

en: extensions are not allowed in sandbox mode
da: udvidelser er ikke tilladt i sandkasse-tilstand

en: fatal error: internal error
da: fatal fejl: intern fejl

en: fatal error: internal error: segfault
da: fatal fejl: intern fejl: segmentfejl

en: fatal error: internal error: stack overflow
da: fatal fejl: intern fejl: stakoverløb

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
da: fatal: '$' tillades ikke i awk-formater

en: fatal: `$' not permitted after period in format
da: fatal: '$' tillades ikke efter et punktum i formatet

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
da: fatal: skal bruge 'count$' på alle formater eller ikke nogen

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
da: fatal: intet '$' angivet for bredde eller præcision af positionsangivet felt

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
da: fatal: for få argumenter til formatstrengen

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
da: feltbredde og præcision ignoreret for '%%'-angivelse

en: field width is ignored for `%%' specifier
da: feltbredde ignoreret for '%%'-angivelse

en: floating point exception
da: flydendetalsundtagelse

en: from %s
da: fra %s

en: function `%s' called but never defined
da: funktionen '%s' kaldt, men aldrig defineret

en: function `%s' called with more arguments than declared
da: funktionen '%s' kaldt med flere argumenter end deklareret

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
da: funktionen '%s' kaldt med blanktegn mellem navnet og '(',
    eller brugt som en variabel eller et array

en: function `%s' defined but never called directly
da: funktionen '%s' defineret, men aldrig kaldt direkte

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
da: funktion '%s': argument nummer %d: forsøg på at bruge array som en skalar

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
da: funktion '%s': argument nummer %d: forsøg på at bruge skalar som et array

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
da: funktionen '%s': parameter %d, '%s', er samme som parameter %d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
da: funktionen '%s': parameteren '%s' overskygger en global variabel

en: function name `%s' previously defined
da: funktionsnavnet '%s' er allerede defineret

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
da: gawk er et sprog til mønster-genkendelse og -behandling.
    Almindeligvis læser gawk fra standard ind og skriver til standard ud.

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
da: gensub: tredje argument '%.*s' behandlet som 1

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
da: den heksadecimale sekvens \x%.*s på %d tegn nok ikke forstået som du forventer det

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
da: ignorerer ukendt formatspecificeringstegn '%c': intet argument konverteret

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
da: index: regexp-konstant som andet argument er ikke tilladt

en: indirect call to %s requires at least two arguments
da: indirekte kald til %s kræver mindst to argumenter

en: indirect function calls are a gawk extension
da: indirekte funktionskald er en gawk-udvidelse

en: int: received non-numeric argument
da: int: fik et ikke-numerisk argument

en: internal error: %s with null vname
da: intern fejl: %s med null vname

en: invalid breakpoint number
da: Ugyldigt stoppunktsnummer

en: invalid char '%c' in expression
da: ugyldigt tegn '%c' i udtryk

en: invalid character
da: Ugyldigt tegn

en: invalid character class
da: Ugyldig tegnklasse

en: invalid character in command
da: Ugyldigt tegn i kommando

en: invalid content of \{\}
da: ugyldigt indhold i \{\}

en: invalid frame number
da: Ugyldigt rammenummer

en: invalid frame number: %d
da: ugyldigt rammenummer: %d

en: invalid number
da: ugyldigt nummer

en: invalid range specification: %d - %d
da: Ugyldig intervalangivelse: %d - %d

en: invalid subscript expression
da: ugyldigt indeksudtryk

en: length: received array argument
da: length: fik et array-argument

en: line number %d in file `%s' out of range
da: linjenummer %d i fil %s er uden for det tilladte område

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
da: linjenummer %d uden for område; '%s' har %d linjer

en: local port %s invalid in `/inet'
da: lokal port %s ugyldig i '/inet'

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
da: lshift(%f, %f): kommatalsværdier vil blive trunkeret

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
da: lshift(%f, %f): for stor skifteværdi vil give mærkelige resultater

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
da: make_builtin: negativt argumentantal for funktion '%s'

en: match: third argument is a gawk extension
da: match: tredje argument er en gawk-udvidelse

en: match: third argument is not an array
da: match: tredje argument er ikke et array

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
da: mktime: mindst én af værdierne er udenfor standardområdet

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
da: flytning af datakanalen til standard ind i underproces mislykkedes (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
da: flytning af datakanal til standard ud i underproces mislykkedes (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
da: flytning af slave-pty til standard ind i underproces mislykkedes (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
da: flytning af slave-pty til standard ud i underproces mislykkedes (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
da: 'RS' som flertegnsværdi er en gawk-udvidelse

en: multistage two-way pipelines don't work
da: flertrins dobbeltrettede datakanaler fungerer ikke

en: no explicit close of co-process `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af ko-processen '%s' angivet

en: no explicit close of file `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af filen '%s' angivet

en: no explicit close of pipe `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af datakanalen '%s' angivet

en: no explicit close of socket `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af soklen '%s' angivet

en: no hex digits in `\x' escape sequence
da: ingen heksadecimale cifre i '\x'-kontrolsekvenser

en: no pre-opened fd %d
da: ingen fd %d åbnet i forvejen

en: no program text at all!
da: ingen programtekst overhovedet!

en: no symbol `%s' in current context
da: 'intet symbol '%s' i den aktuelle kontekst

en: no syntax specified
da: ingen syntaks angivet

en: non-numeric value for field number
da: ikke-numerisk værdi for felt-nummer

en: non-numeric value found, numeric expected
da: ikke-numerisk værdi fundet, numerisk forventet

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
da: ikke-omdirigeret 'getline' ugyldig inden i '%s'-regel

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
da: ikke-omdirigeret 'getline' udefineret inden i END-handling

en: non-zero integer value
da: ikke-nul heltalsværdi

en: null string for `FS' is a gawk extension
da: tom streng som 'FS' er en gawk-udvidelse

en: old awk does not support multidimensional arrays
da: gamle versioner af awk understøtter ikke flerdimensionale array

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
da: gamle versioner af awk understøtter ikke flere 'BEGIN'- eller 'END'-regler

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
da: gamle versioner af awk understøtter ikke regexp'er som værdi for 'FS'

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
da: gamle versioner af awk understøtter ikke '\%c' undvigesekvens

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
da: gamle versioner af awk understøtter ikke nøgleordet 'in' undtagen efter 'for'

en: opcode %s not an operator or keyword
da: opkode %s er ikke en operator eller et nøgleord

en: or: called with less than two arguments
da: or: kaldt med mindre end to argumenter

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
da: patsplit: kan ikke bruge et underarray af fjerde argument som andet argument

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
da: patsplit: kan ikke bruge et underarray af andet argument som fjerde argument

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
da: patsplit: kan ikke bruge det samme array som andet og fjerde argument

en: patsplit: fourth argument is not an array
da: patsplit: fjerde argument er ikke et array

en: patsplit: second argument is not an array
da: patsplit: andet argument er ikke et array

en: patsplit: third argument must be non-null
da: patmatch: tredje argument er ikke et array

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
da: alenestående 'print' i BEGIN eller END-regel skulle muligvis være 'print ""'

en: precision is ignored for `%%' specifier
da: præcision ignoreret for '%%'-angivelse

en: printf: no arguments
da: printf: ingen argumenter

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
da: nåede systembegrænsningen for åbne filer: begynder at multiplekse fildeskriptorer

en: reason unknown
da: ukendt årsag

en: redir2str: unknown redirection type %d
da: redir2str: uykendt omdirigeringstype %d

en: redirection not allowed in sandbox mode
da: omdirigering ikke tilladt i sandkasse-tilstand

en: reference to uninitialized argument `%s'
da: reference til ikke-initieret argument '%s'

en: reference to uninitialized field `$%d'
da: reference til ikke-initieret felt '$%d'

en: reference to uninitialized field `$%ld'
da: reference til ikke-initieret felt '$%ld'

en: reference to uninitialized variable `%s'
da: reference til ikke-initieret variabel '%s'

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
da: regexp-komponent `%.*s' skulle nok være `[%.*s]'

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
da: regexp-konstanten '/%s/' ser ud som en C-kommentar, men er det ikke

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
da: regexp-konstanten '//' ser ud som en C++-kommentar, men er det ikke

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
da: konstant regulært udtryk for parameter %d giver en boolesk værdi

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
da: regulært udtryk på venstre side af en '~'- eller '!~'-operator

en: regular expression on right of assignment
da: regulært udtryk i højreleddet af en tildeling

en: regular expression on right of comparison
da: regulært udtryk i højreleddet af en sammenligning

en: regular expression too big
da: regulært udtryk for stort

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
da: fjernvært og portinformation (%s, %s) ugyldige

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
da: rshift(%f, %f): kommatalsværdier vil blive trunkeret

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
da: rshift(%f, %f): for stor skifteværdi vil give mærkelige resultater

en: running %s setuid root may be a security problem
da: at køre %s setuid root kan være et sikkerhedsproblem

en: sending output to stdout
da: sender uddata til stdout

en: sending profile to standard error
da: sender profilen til standard fejl

en: sending variable list to standard error
da: sender variabelliste til standard fejl

en: shadow_funcs() called twice!
da: shadow_funcs() kaldt to gange!

en: sort comparison function `%s' is not defined
da: funktionen for sorteringssammenligning '%s' er ikke defineret

en: source file `%s' is empty
da: kildefilen '%s' er tom

en: source file `%s' is empty.
da: kildefil '%s' er tom.

en: source file does not end in newline
da: kildefilen slutter ikke med en ny linje

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
da: split: kan ikke bruge et underarray af fjerde argument som andet argument

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
da: split: kan ikke bruge et underarray af andet argument som fjerde argument

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
da: split: kan ikke bruge det samme array som andet og fjerde argument

en: split: fourth argument is a gawk extension
da: split: fjerde argument er en gawk-udvidelse

en: split: fourth argument is not an array
da: split: fjerde argument er ikke et array

en: split: second argument is not an array
da: split: andet argument er ikke et array

en: sprintf: no arguments
da: sprintf: ingen argumenter

en: srand: received non-numeric argument
da: srand: fik et ikke-numerisk argument

en: standard output
da: standard ud

en: statement has no effect
da: kommandoen har ingen effekt

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
da: strftime: formatværdi i PROCINFO["strftime"] har numerisk type

en: strftime: received empty format string
da: strftime: fik en tom formatstreng

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
da: strftime: andet argument mindre end 0 eller for stort til time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
da: strftime: andet argument uden for område for time_t

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
da: substr: længden %g ved startindeks %g overskrider længden af første argument (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
da: substr: længden %g er ikke >= 0

en: substr: length %g is not >= 1
da: substr: længden %g er ikke >= 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
da: substr: længden %g for stor til strengindeksering, trunkerer til %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
da: substr: længden %g som ikke er et heltal vil blive trunkeret

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
da: substr: startindeks %g som ikke er et heltal vil blive trunkeret

en: substr: source string is zero length
da: substr: kildestrengen er tom

en: substr: start index %g is invalid, using 1
da: substr: startindeks %g er ugyldigt, bruger 1

en: substr: start index %g is past end of string
da: substr: startindeks %g er forbi slutningen på strengen

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
da: regex-ændringstegn '/.../%c' fra tawk virker ikke i gawk

en: too many arguments supplied for format string
da: for mange argumenter til formatstrengen

en: too many pipes or input files open
da: for mange datakanaler eller inddatafiler åbne

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
da: deaktiverer '--lint' på grund af en tildeling til 'LINT'

en: undefined command: %s
da: ikke-defineret kommando: %s

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
da: uventet nylinjetegn ved læsning af fil '%s', lije %d

en: unexpected newline or end of string
da: uventet nylinjetegn eller strengafslutning

en: unknown nodetype %d
da: ukendt nodetype %d

en: unknown opcode %d
da: ukendt opkode %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
da: unødig blanding af '>' og '>>' for filen '%.*s'

en: unterminated regexp
da: uafsluttet regulært udtryk

en: unterminated regexp at end of file
da: uafsluttet regulært udtryk i slutningen af filen

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
da: uafsluttet regulært udtryk slutter med '\' i slutningen af filen

en: unterminated string
da: uafsluttet streng

en: untyped variable
da: variabel uden type

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
da: unwind_stack: uventet type `%s'

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
da: brug af '\ #...' for linjefortsættelse er ikke portabelt

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
da: brug af dcgettext(_"...") er forkert: fjern det indledende understregningstegn

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
da: brug af dcgettext(_"...") er forkert: fjern det indledende understregningstegn

en: warning:
da: advarsel:

en: xor: called with less than two arguments
da: zor: kaldt med mindre end to argumenter

en: y
da: j
