grep 3.6.27 - en to fi translation catalogue (104 entries)

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
fi: 
    Kontekstin hallinta:
      -B, --before-context=N    tulosta N riviä edeltävää konteksia
      -A, --after-context=N     tulosta N riviä seuraavaa kontekstia
      -C, --context=N           tulosta N riviä tulostekonteksia

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
fi: 
    Sekalaista:
      -s, --no-messages         vaienna virheilmoitukset
      -v, --invert-match        valitse täsmäämättömät rivit
      -V, --version             näytä versiotiedot ja poistu
          --help                näytä tämä ohje ja poistu

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
fi: 
    Tulostehallinta:
      -m, --max-count=MÄÄRÄ     pysäytä MÄÄRÄn täsmäävän rivin jälkeen
      -b, --byte-offset         tulosta tavusiirros tulosteriveille
      -n, --line-number         tulosta rivinumero tulosteriveille
          --line-buffered       huuhtele tuloste joka rivillä
      -H, --with-filename       tulosta tiedostonimi tulosteriveille
      -h, --no-filename         vaienna tiedostonimet tulosteesta
          --label=NIMIÖ         tulosta NIMIÖ tiedostonimenä vakiosyötteelle

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
fi:       --include=GLOB        etsi vain GLOBiin (tiedostohahmo) täsmäävistä
                                  tiedostoista
          --exclude=GLOB        ohita GLOBiin täsmäävät tiedostot ja hakemistot
          --exclude-from=TIED   ohita mihin tahansa TIEDoston tiedostohahmoon
                                  täsmäävät tiedostot
          --exclude-dir=GLOB    ohita GLOBiin täsmäävät hakemistot

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
fi:   -E, --extended-regexp     HAHMOT ovat laajennettuja säännöllisiä
                                  lausekkeita
      -F, --fixed-strings       HAHMOT ovat merkkijonoja
      -G, --basic-regexp        HAHMOT ovat tavallisia säännöllisiä
                                  lausekkeita (oletus)
      -P, --perl-regexp         HAHMOT ovat Perl-tyyppisiä säännöllisiä
                                  lausekkeita

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
fi:   -I                        sama kuin --binary-files=without-match
      -d, --directories=TEKO    kuinka käsitellä hakemistoja;
                                TEKO on ”read”, ”recurse”, tai ”skip”
      -D, --devices=TEKO        kuinka käsitellä laitteita, FIFOja ja pistokkeita;
                                TEKO on ”read” tai ”skip”
      -r, --recursive           sama kuin --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  samoin, mutta seuraa kaikkia symlinkkejä

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
fi:   -L, --files-without-match tulosta vain TIEDOSTOjen nimet, joissa ei yhtään valittua riviä
      -l, --files-with-matches  tulosta vain TIEDOSTOjen nimet, joissa on valittuja rivejä
      -c, --count               tulosta vain valittujen rivien lukumäärä TIEDOSTOa kohden
      -T, --initial-tab         kohdista sarkaimet (jos tarpeellista)
      -Z, --null                tulosta 0-tavu TIEDOSTOnimen jälkeen

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
fi:   -MÄÄRÄ                    sama kuin --context=MÄÄRÄ
          --group-separator=EROT tulosta EROTin kontekstillisten täsmäävyyksien
                                välisille riveille
          --no-group-separator  älä tulosta erotinta kontekstillisille
                                täsmäävyyksille
          --color[=KUN],
          --colour[=KUN]        korosta täsmäävyydet väreillä;
                                KUN voi olla ”always” (aina), ”never”
                                (ei koskaan) tai ”auto”.
      -U, --binary              jätä CR-merkit rivien loppuun (MSDOS/Windows)

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
fi:   -e, --regexp=HAHMOT       käytä HAHMOja täsmäämiseen
      -f, --file=TIEDOSTO       ota HAHMOT TIEDOSTOsta
      -i, --ignore-case         älä erottele pieniä ja suuria kirjaimia
                                  hahmoissa eikä datassa
      -w, --word-regexp         täsmää vain kokonaisiin sanoihin
      -x, --line-regexp         täsmää vain kokonaisiin riveihin
      -z, --null-data           datarivi päättyy 0-tavuun, ei rivinvaihtoon

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
fi:   -o, --only-matching       näytä vain täsmäävien rivien epätyhjät osat
      -q, --quiet, --silent     vaienna kaikki normaali tuloste
          --binary-files=TYYPPI otaksu, että binääritiedostot ovat TYYPPIä;
                                TYYPPI on ”binary”, ”text”, tai ”without-match”
      -a, --text                sama kuin --binary-files=text

en: %s home page: <%s>
fi: %s -kotisivu: <%s>

en: %s: binary file matches
fi: %s: binääritiedosto täsmää

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
fi: %s: ylitettiin PCRE:n paluujäljitysraja

en: %s: exceeded PCRE's recursion limit
fi: %s: ylitettiin PCRE:n rekursioraja

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
fi: %s: PCRE JIT -pino täyttyi

en: %s: input file is also the output
fi: %s: syötetiedosto on myös tuotostiedosto

en: %s: internal PCRE error: %d
fi: %s: sisäinen PCRE-virhe: %d

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: memory exhausted
fi: %s: muisti loppui

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” vaatii argumentin

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%s%s”

en: %s: warning: recursive directory loop
fi: %s: varoitus: rekursiivinen hakemistosilmukka

en: '
fi: ”

en: (C)
fi: ©

en: (standard input)
fi: (vakiosyöte)

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
fi: -P tukee vain yksitavu- ja UTF-8-maa-asetustoja

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
fi: Esimerkki: %s -i 'hei maailma' menu.h main.c
    HAHMOT voivat sisältää useita rivinvaihdoin
    eroteltuja hahmoja.
    
    Hahmojen valinta ja tulkinta:

en: General help using GNU software: <%s>
fi: Yleisohjeita GNU-ohjelmistojen käyttöön: <%s>

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen takaisinviittaus

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokan nimi

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}:n sisältö

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Invalid range end
fi: Virheellinen välin loppu

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhäisempi <%s>.
    Tämä on vapaa ohjelma: voit vapaasti muuttaa ja jakaa sitä edelleen.
    Ohjelmalla EI OLE TAKUUTA siinä laajuudessa kuin laki sen sallii.

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: No match
fi: Ei täsmäävyyttä

en: No previous regular expression
fi: Ei edeltävää säännöllistä lauseketta

en: Packaged by %s
fi: Paketoinut %s

en: Packaged by %s (%s)
fi: Paketoinut %s (%s)

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
fi: Perl-täsmäystä ei tueta --disable-perl-regexp -valitsimellisessa käännöksessä

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Report %s bugs to: %s
fi: Ilmoita %s ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s

en: Report bugs to: %s
fi: Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen: %s

en: Search for PATTERNS in each FILE.
fi: Hae HAHMOja kustakin TIEDOSTOsta.

en: Success
fi: Onnistui

en: Trailing backslash
fi: Kenoviiva lopussa

en: Try '%s --help' for more information.
fi: Komento ”%s --help” antaa lisää tietoa.

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fi: Pariton [, [^, [:, [. tai [=

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... HAHMOT [TIEDOSTO]...

en: Valid arguments are:
fi: Kelvolliset argumentit ovat:

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
fi: Kun TIEDOSTO on ”-”, lue vakiosyötettä. Ilman TIEDOSTOa lue ”.” jos
    haetaan rekursiivisesti, muuten ”-” . Jos alle kaksi TIEDOSTOa
    on annettu, oleta valitsin -h.
    Paluuarvo on 0, jos mikä tahansa rivi valitaan, muuten 1; jos
    tapahtuu mikä tahansa virhe ja -q on antamatta, paluuarvo on 2.

en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja muut.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s ja %s.

en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
fi: Kirjoittaneet Mike Haertel ja muut; ks.
    <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: `
fi: ”

en: ambiguous argument %s for %s
fi: monimerkityksellinen argumentti %s kohteelle %s

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fi: merkkiluokkasyntaksi on [[:space:]], ei [:space:]

en: conflicting matchers specified
fi: määritelty ristiriitaiset täsmäimet

en: exceeded PCRE's line length limit
fi: ylitettiin PCRE:n rivipituusraja

en: failed to allocate memory for the PCRE JIT stack
fi: muistin varaaminen PCRE JIT -pinolle epäonnistui

en: failed to return to initial working directory
fi: palaaminen alkuperäiseen työhakemistoon epäonnistui

en: failed to set file descriptor text/binary mode
fi: tiedostokahvan teksti-/binääritilan asettaminen epäonnistui

en: input is too large to count
fi: syöte on liian suuri laskettavaksi

en: internal error (should never happen)
fi: sisäinen virhe (ei pitäisi koskaan tapahtua)

en: invalid argument %s for %s
fi: virheellinen argumentti %s kohteelle %s

en: invalid character class
fi: virheellinen merkkiluokka

en: invalid content of \{\}
fi: virheellinen \{\}:n sisältö

en: invalid context length argument
fi: virheellinen kontekstin pituusargumentti

en: invalid matcher %s
fi: virheellinen täsmäin %s

en: invalid max count
fi: virheellinen enimmäismäärä

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: no syntax specified
fi: syntaksia ei ole määritelty

en: program error
fi: ohjelmavirhe

en: regular expression too big
fi: säännöllinen lauseke on liian suuri

en: stack overflow
fi: pinon ylivuoto

en: the -P option only supports a single pattern
fi: valitsin -P tukee vain yhtä hahmoa

en: unable to record current working directory
fi: nykyisen työhakemiston kirjaaminen ei onnistu

en: unbalanced (
fi: pariton (

en: unbalanced )
fi: pariton )

en: unbalanced [
fi: pariton [

en: unfinished \ escape
fi: keskeneräinen \-ohjaussarja

en: unknown binary-files type
fi: tuntematon binääritiedostojen tyyppi

en: unknown devices method
fi: tuntematon laitteiden käsittelytapa

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
fi: varoitus: --unix-byte-offsets (-u) on vanhentunut

en: write error
fi: kirjoitusvirhe
