mintty - en to ja translation catalogue (252 entries)

en: (Default)
ja: (既定)

en: (OEM codepage)
ja: (OEMコードページ)

en: (ANSI codepage)
ja: (ANSIコードページ)

en: There are no available terminals
ja: 使用可能な端末がありません

en: Error: Could not open log file
ja: エラー: ログファイルを開けません

en: Error: Could not fork child process
ja: エラー: 子プロセスをforkできません

en: DLL rebasing may be required; see 'rebaseall / rebase --help'
ja: DLLのリベースが必要です; 'rebaseall / rebase --help' を参照

note: __ %1$s: client command (e.g. shell) to be run; %2$s: error message
en: Failed to run '%s': %s
ja: 実行に失敗 '%s': %s

note: __ %1$s: client command (e.g. shell) terminated, %2$i: exit code
en: %s: Exit %i
ja: %s: 終了コード %i

note: __ default inline notification if ExitWrite=yes
en: TERMINATED
ja: 終了しました

en: Error: Could not fork child daemon
ja: エラー: 子デーモンをforkできません

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: stretch
ja: 伸張

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: align
ja: 整列

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: middle
ja: 中央

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: full
ja: 全体

note: __ %s: unknown option name
en: Ignoring unknown option '%s'
ja: 不明なオプション '%s' を無視します

en: Internal error: too many options
ja: 内部エラー: オプションが多すぎます

en: Internal error: too many options/comments
ja: 内部エラー: オプション/コメントが多すぎます

note: __ %2$s: option name, %1$s: invalid value report errors only during initialisation
en: Ignoring invalid value '%s' for option '%s'
ja: オプション '%2$s' 用の不正な値 '%1$s' を無視します

note: __ %s: option name
en: Ignoring option '%s' with missing value
ja: 値のないオプション '%s' を無視します

note: __ %1$s: config file name, %2$s: error message
en: Could not save options to '%s':
    %s.
ja: オプションを '%s' に保存できません:
    %s。

en: ◇ None (printing disabled) ◇
ja: ◇ なし (印刷できません) ◇

en: ◆ Default printer ◆
ja: ◆ 既定のプリンター ◆

note: __ UI language
en: – None –
ja: – なし –

en: @ Windows language @
ja: @ Windowsの言語 @

en: * Locale environm. *
ja: * ロケール環境変数 *

en: = cfg. Text Locale =
ja: = テキストロケール設定 =

en: simple beep
ja: 単純なビープ

en: no beep
ja: ビープなし

en: Default Beep
ja: 既定のビープ

en: Critical Stop
ja: 致命的停止

en: Question
ja: クエスチョン

en: Exclamation
ja: エクスクラメーション

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: ◇ None (system sound) ◇
ja: ◇ なし (システムのサウンド) ◇

note: __ terminal theme / colour scheme __ emojis style
en: ◇ None ◇
ja: ◇ なし ◇

note: __ indicator of unsaved downloaded colour scheme
en: downloaded / give me a name!
ja: ダウンロード完了 / 名前を指定してください!

en: Could not load web theme
ja: webテーマをロードできません

en: Cannot write theme file
ja: テーマファイルを書き込めません

en: Cannot store theme file
ja: テーマファイルを保存できません

note: __ Options - Text:
en: as font
ja: フォントを使用

note: __ Options - Text:
en: as colour
ja: カラー表示

en: as font & as colour
ja: フォントを使用&カラー表示

note: __ Dialog button - save changes
en: Save
ja: 保存

note: __ Dialog button - cancel
en: Cancel
ja: キャンセル

note: __ Dialog button - apply changes
en: Apply
ja: 適用

note: __ Dialog button - take notice
en: I see
ja: 了解

note: __ Options - Looks: treeview label
en: Looks
ja: 外観

note: __ Options - Looks: panel title
en: Looks in Terminal
ja: 端末の外観

note: __ Options - Looks: section title
en: Colours
ja: 色

note: __ Options - Looks:
en: &Foreground...
ja: 前景色(&F)...

note: __ Options - Looks:
en: &Background...
ja: 背景色(&B)...

note: __ Options - Looks:
en: &Cursor...
ja: カーソル(&C)...

note: __ Options - Looks:
en: &Theme
ja: テーマ(&T)

note: __ Options - Looks: name of web service
en: Color Scheme Designer
ja: カラースキームデザイナー

note: __ Options - Looks: store colour scheme
en: Store
ja: 保存

note: __ Options - Looks: section title
en: Transparency
ja: 透明度

note: __ Options - Looks: transparency __ Options - Keys: __ Options - Mouse: __ Options - Window:
en: &Off
ja: オフ(&O)

note: __ Options - Looks: transparency
en: &Low
ja: 低(&L)

note: __ Options - Looks: transparency, short form of radio button label "Medium"
en: &Med.
ja: 中(&M)

note: __ Options - Looks: transparency
en: &Medium
ja: 中間(&M)

note: __ Options - Looks: transparency
en: &High
ja: 高(&H)

note: __ Options - Looks: transparency
en: Gla&ss
ja: Glass(&S)

note: __ Options - Looks: transparency
en: Opa&que when focused
ja: フォーカス時は不透明(&Q)

note: __ Options - Looks: transparency
en: Blu&r
ja: ぼかし(&R)

note: __ Options - Looks: section title
en: Cursor
ja: カーソル

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Li&ne
ja: 線(&N)

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Bloc&k
ja: 四角(&K)

note: __ Options - Looks: cursor type
en: &Underscore
ja: 下線(&U)

note: __ Options - Looks: cursor feature
en: Blinkin&g
ja: 点滅(&G)

note: __ Options - Text: treeview label
en: Text
ja: テキスト

note: __ Options - Text: panel title
en: Text and Font properties
ja: テキストとフォントの設定

note: __ Options - Text: section title
en: Font
ja: フォント

note: __ Options - Text: __ Font chooser:
en: Font st&yle:
ja: フォントスタイル(&Y):

note: __ Font chooser:
en: &Size:
ja: サイズ(&S):

note: __ Options - Text:
en: Sho&w bold as font
ja: ボールドフォントを使用(&W)

note: __ Options - Text:
en: Show &bold as colour
ja: ボールドをカラー表示(&B)

note: __ Options - Text:
en: Show bold
ja: ボールド

note: __ Options - Text:
en: &Allow blinking
ja: 点滅を許可(&A)

note: __ Options - Text:
en: Font smoothing
ja: フォントスムージング

note: __ Options - Text:
en: &Default
ja: 既定(&D)

note: __ Options - Text: __ Options - Window: scrollbar
en: &None
ja: なし(&N)

note: __ Options - Text:
en: &Partial
ja: 部分的(&P)

note: __ Options - Text:
en: &Full
ja: 完全(&F)

en: &Locale
ja: ロケール(&L)

en: &Character set
ja: 文字セット(&C)

note: __ Options - Text - Emojis: __ Options - Text:
en: Emojis
ja: 絵文字

note: __ Options - Text - Emojis:
en: Style
ja: スタイル

note: __ Options - Text - Emojis:
en: Placement
ja: 配置

note: __ Options - Keys: treeview label
en: Keys
ja: キー

note: __ Options - Keys: panel title
en: Keyboard features
ja: キーボード設定

note: __ Options - Keys:
en: &Backarrow sends ^H
ja: BSは^Hを送信(&B)

note: __ Options - Keys:
en: &Delete sends DEL
ja: DeleteはDELを送信(&D)

note: __ Options - Keys:
en: Ctrl+LeftAlt is Alt&Gr
ja: Ctrl+左AltはAltGr(&G)

note: __ Options - Keys:
en: AltGr is also Alt
ja: AltGrをAltとしても扱う

note: __ Options - Keys: section title
en: Shortcuts
ja: ショートカット

note: __ Options - Keys:
en: Cop&y and Paste (Ctrl/Shift+Ins)
ja: コピー&&ペースト(&Y) (Ctrl/Shift+Ins)

note: __ Options - Keys:
en: &Menu and Full Screen (Alt+Space/Enter)
ja: メニューと全画面(&M) (Alt+Space/Enter)

note: __ Options - Keys:
en: &Switch window (Ctrl+[Shift+]Tab)
ja: ウィンドウの切り替え(&S) (Ctrl+[Shift+]Tab)

note: __ Options - Keys:
en: &Zoom (Ctrl+plus/minus/zero)
ja: ズーム(&Z) (Ctrl+plus/minus/zero)

note: __ Options - Keys:
en: &Alt+Fn shortcuts
ja: Alt+Fnショートカット(&A)

note: __ Options - Keys:
en: &Ctrl+Shift+letter shortcuts
ja: Ctrl+Shift+文字 ショートカット(&C)

note: __ Options - Keys: section title
en: Compose key
ja: 組み合わせキー

note: __ Options - Keys: __ Options - Mouse: __ Options - Modifier - Shift: __ Options - Window:
en: &Shift
ja: Shift(&S)

note: __ Options - Keys: __ Options - Mouse: __ Options - Modifier - Control: __ Options - Window:
en: &Ctrl
ja: Ctrl(&C)

note: __ Options - Keys: __ Options - Mouse: __ Options - Modifier - Alt: __ Options - Window:
en: &Alt
ja: Alt(&A)

note: __ Options - Mouse: treeview label
en: Mouse
ja: マウス

note: __ Options - Mouse: panel title
en: Mouse functions
ja: マウス設定

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Cop&y on select
ja: 選択時にコピー(&Y)

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection: __ Context menu:
en: Copy with TABs
ja: タブ付きで(テキストとして)コピー

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Copy as &rich text
ja: リッチテキストとしてコピー(&R)

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Copy as &HTML
ja: HTMLとしてコピー(&H)

note: __ Options - Mouse:
en: Clic&ks place command line cursor
ja: クリックでコマンドラインカーソルを移動(&K)

note: __ Options - Mouse: section title
en: Click actions
ja: クリック動作

note: __ Options - Mouse:
en: Right mouse button
ja: 右マウスボタン

note: __ Options - Mouse:
en: &Paste
ja: ペースト(&P)

note: __ Options - Mouse:
en: E&xtend
ja: 拡張(&X)

note: __ Options - Mouse:
en: &Menu
ja: メニュー(&M)

note: __ Options - Mouse:
en: Ente&r
ja: Enter(&R)

note: __ Options - Mouse:
en: Middle mouse button
ja: 中マウスボタン

note: __ Options - Mouse:
en: &Nothing
ja: なし(&N)

note: __ Options - Mouse: section title
en: Application mouse mode
ja: アプリケーションマウスモード

note: __ Options - Mouse:
en: Default click target
ja: 既定のクリック先

note: __ Options - Mouse: application mouse mode click target
en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

note: __ Options - Mouse: application mouse mode click target
en: &Application
ja: アプリケーション(&A)

note: __ Options - Mouse:
en: Modifier for overriding default
ja: 既定を上書きするための修飾子

note: __ Options - Window: __ Options - Modifier - Win:
en: &Win
ja: Win(&W)

note: __ Options - Modifier - Super:
en: &Sup
ja: Sup(&S)

note: __ Options - Modifier - Hyper:
en: &Hyp
ja: Hyp(&H)

note: __ Options - Selection: treeview label
en: Selection
ja: 選択

note: __ Options - Selection: panel title
en: Selection and clipboard
ja: 選択とクリップボード

note: __ Options - Selection:
en: Clear selection on input
ja: 入力時に選択を解除する

note: __ Options - Selection: section title
en: Clipboard
ja: クリップボード

note: __ Options - Selection:
en: Trim space from selection
ja: 選択から空白を取り除く

note: __ Options - Selection:
en: Allow setting selection
ja: 選択の設定を許可する

note: __ Options - Selection: section title __ Options - Window: treeview label
en: Window
ja: ウィンドウ

note: __ Options - Selection:
en: Show size while selecting (0..12)
ja: 選択中にサイズを表示する (0..12)

note: __ Options - Selection:
en: Suspend output while selecting
ja: 選択中に一時停止する

note: __ Options - Window: panel title
en: Window properties
ja: ウィンドウ設定

note: __ Options - Window: section title
en: Default size
ja: 既定のサイズ

note: __ Options - Window:
en: Colu&mns
ja: 桁(&M)

note: __ Options - Window:
en: Ro&ws
ja: 行(&W)

note: __ Options - Window:
en: C&urrent size
ja: 現在のサイズ(&U)

note: __ Options - Window:
en: Re&wrap on resize
ja: サイズ変更時に改行し直す(&W)

note: __ Options - Window:
en: Scroll&back lines
ja: スクロール行数(&B)

note: __ Options - Window:
en: Scrollbar
ja: スクロールバー

note: __ Options - Window: scrollbar
en: &Left
ja: 左(&L)

note: __ Options - Window: scrollbar
en: &Right
ja: 右(&R)

note: __ Options - Window:
en: Modifier for scrolling
ja: スクロール用修飾子

note: __ Options - Window:
en: &PgUp and PgDn scroll without modifier
ja: 修飾子なしでPgUpとPgDnでスクロール(&P)

note: __ Options - Window: section title
en: UI language
ja: UI言語

note: __ Options - Terminal: treeview label
en: Terminal
ja: 端末

note: __ Options - Terminal: panel title
en: Terminal features
ja: 端末設定

note: __ Options - Terminal:
en: &Type
ja: タイプ(&T)

note: __ Options - Terminal:
en: &Answerback
ja: 応答(&A)

note: __ Options - Terminal: section title
en: Bell
ja: ベル

note: __ Options - Terminal: bell
en: ► &Play
ja: ► 再生(&P)

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Wave
ja: 音声(&S)

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Flash
ja: 点滅(&F)

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Highlight in taskbar
ja: タスクバーで強調表示(&H)

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Popup
ja: ポップアップ(&P)

note: __ Options - Terminal: section title
en: Printer
ja: プリンター

note: __ Options - Terminal:
en: Prompt about running processes on &close
ja: クローズ時に動作中のプロセスがあると尋ねる(&C)

en: [Printing...]
ja: [印刷中...]

note: __ Options - Text: font chooser activation button
en: &Select...
ja: 選択(&S)...

note: __ Font chooser: title bar label
en: Font
ja: フォント

note: __ Font chooser: button
en: &Apply
ja: 適用(&A)

note: __ Font chooser:
en: &Font:
ja: フォント(&F):

note: __ Font chooser:
en: Sample
ja: サンプル

note: __ Font chooser: text sample ("AaBbYyZz" by default)
en: Ferqœm’4€
ja: Aaあぁアァ亜宇

note: __ Font chooser: this field is only shown with FontMenu=1
en: Sc&ript:
ja: 文字セット(&R):

note: __ Font chooser: this field is only shown with FontMenu=1
en: <A>Show more fonts</A>
ja: <A>他のフォントを表示</A>

note: __ Colour chooser: title bar label
en: Colour
ja: 色

note: __ Colour chooser:
en: B&asic colours:
ja: 基本色:

note: __ Colour chooser:
en: &Custom colours:
ja: 作成した色:

note: __ Colour chooser:
en: De&fine Custom Colours >>
ja: 色の作成 >>

note: __ Colour chooser:
en: Colour
ja: 色

note: __ Colour chooser:
en: |S&olid
ja: | 純色

note: __ Colour chooser:
en: &Hue:
ja: 色合い:

note: __ Colour chooser:
en: &Sat:
ja: 鮮やかさ:

note: __ Colour chooser:
en: &Lum:
ja: 明るさ:

note: __ Colour chooser:
en: &Red:
ja: 赤:

note: __ Colour chooser:
en: &Green:
ja: 緑:

note: __ Colour chooser:
en: &Blue:
ja: 青:

note: __ Colour chooser:
en: A&dd to Custom Colours
ja: 色の追加

note: __ Options: dialog title
en: Options
ja: オプション

note: __ Options: dialog title: "mintty <release> available (for download)"
en: available
ja: が利用可能

note: __ Options: dialog width scale factor (80...200)
en: 100
ja: 121

en: Error
ja: エラー

note: __ Context menu, session switcher ("virtual tabs") menu label
en: Session switcher
ja: セッション切り替え

note: __ Context menu, session launcher ("virtual tabs") menu label
en: Session launcher
ja: セッション立ち上げ

note: __ System menu:
en: &Restore
ja: 元のサイズに戻す(&R)

note: __ System menu:
en: &Move
ja: 移動(&M)

note: __ System menu:
en: &Size
ja: サイズ変更(&S)

note: __ System menu:
en: Mi&nimize
ja: 最小化(&N)

note: __ System menu:
en: Ma&ximize
ja: 最大化(&X)

note: __ System menu:
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

note: __ System menu:
en: New &Window
ja: 新規ウィンドウ(&W)

note: __ System menu:
en: New &Tab
ja: 新規タブ(&T)

note: __ Context menu:
en: &Copy
ja: コピー(&C)

note: __ Context menu:
en: &Paste
ja: ペースト(&P)

note: __ Context menu:
en: Copy → Paste
ja: コピー → ペースト

note: __ Context menu:
en: S&earch
ja: 検索(&E)

note: __ Context menu:
en: &Log to File
ja: ログをファイルに出力(&L)

note: __ Context menu:
en: Character &Info
ja: 文字情報(&I)

note: __ Context menu:
en: VT220 Keyboard
ja: VT220キーボード

note: __ Context menu:
en: &Reset
ja: リセット(&R)

note: __ Context menu:
en: &Default Size
ja: 既定のサイズ(&D)

note: __ Context menu:
en: Scroll&bar
ja: スクロールバー(&B)

note: __ Context menu:
en: &Full Screen
ja: 全画面(&F)

note: __ Context menu:
en: Flip &Screen
ja: スクリーン切り替え(&S)

note: __ System menu:
en: Copy &Title
ja: タイトルをコピー(&T)

note: __ System menu: __ Context menu:
en: &Options...
ja: オプション(&O)...

note: __ Context menu:
en: Ope&n
ja: 開く(&N)

note: __ Context menu:
en: Copy as text
ja: テキストとしてコピー

note: __ Context menu:
en: Copy as RTF
ja: RTFとしてコピー

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML text
ja: HTMLテキストとしてコピー

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML
ja: HTMLとしてコピー

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML full
ja: 完全なHTMLとしてコピー

note: __ Context menu:
en: Select &All
ja: すべてを選択(&A)

note: __ Context menu:
en: Save as &Image
ja: 画像として保存(&I)

note: __ Context menu: write terminal window contents as HTML file
en: HTML Screen Dump
ja: HTML画面ダンプ

note: __ Context menu: clear scrollback buffer (lines scrolled off the window)
en: Clear Scrollback
ja: スクロールバックをクリア

note: __ Context menu: generate a TTY BRK condition (tty line interrupt)
en: Send Break
ja: Breakを送信

note: __ Context menu, user commands
en: User commands
ja: ユーザーコマンド

en: [NO SCROLL]
ja: [スクロール停止]

en: [SCROLL MODE]
ja: [スクロールモード]

en: Processes are running in session:
ja: セッションでプロセスが動作中です:

en: Close anyway?
ja: 構わず閉じますか？

en: Try '--help' for more information
ja: さらなる情報には '--help' を試してください

en: Could not load icon
ja: アイコンをロードできません

en: Usage:
ja: 使用法:

en: [OPTION]... [ PROGRAM [ARG]... | - ]
ja: [オプション]... [ プログラム [引数]... | - ]

note: __ help text (output of -H / --help), after initial line ("synopsis")
en: Start a new terminal session running the specified program or the user's shell.
    If a dash is given instead of a program, invoke the shell as a login shell.
    
    Options:
      -c, --config FILE     Load specified config file (cf. -C or -o ThemeFile)
      -e, --exec ...        Treat remaining arguments as the command to execute
      -h, --hold never|start|error|always  Keep window open after command finishes
      -p, --position X,Y    Open window at specified coordinates
      -p, --position center|left|right|top|bottom  Open window at special position
      -p, --position @N     Open window on monitor N
      -s, --size COLS,ROWS  Set screen size in characters (also COLSxROWS)
      -s, --size maxwidth|maxheight  Set max screen size in given dimension
      -t, --title TITLE     Set window title (default: the invoked command) (cf. -T)
      -w, --window normal|min|max|full|hide  Set initial window state
      -i, --icon FILE[,IX]  Load window icon from file, optionally with index
      -l, --log FILE|-      Log output to file or stdout
          --nobidi|--nortl  Disable bidi (right-to-left support)
      -o, --option OPT=VAL  Set/Override config file option with given value
      -B, --Border frame|void  Use thin/no window border
      -R, --Report s|o      Report window position (short/long) after exit
          --nopin           Make this instance not pinnable to taskbar
      -D, --daemon          Start new instance with Windows shortcut key
      -H, --help            Display help and exit
      -V, --version         Print version information and exit
    See manual page for further command line options and configuration.
ja: 指定されたプログラムまたはユーザーのシェルを実行する新しい端末セッションを開始します。
    プログラムの代わりに - が指定された場合は、シェルをログインシェルとして起動します。
    
    オプション:
      -c, --config FILE     指定された設定ファイルをロードする
                            (参考: -C および -o ThemeFile)
      -e, --exec ...        残りの引数を実行するコマンドとして扱う
      -h, --hold never|start|error|always
                            コマンドの終了後もウィンドウを開いたまま保持する
      -p, --position X,Y    指定された座標でウィンドウを開く
      -p, --position center|left|right|top|bottom  ウィンドウを特別な位置で開く
      -p, --position @N     ウィンドウをモニター N 上で開く
      -s, --size COLS,ROWS  画面サイズを文字数で設定する (COLSxROWS も可)
      -s, --size maxwidth|maxheight  最大画面サイズを指定された大きさに設定する
      -t, --title TITLE     ウィンドウタイトルを設定する (既定: 実行されたコマンド)
                            (参考: -T)
      -w, --window normal|min|max|full|hide  初期ウィンドウ状態を設定する
      -i, --icon FILE[,IX]  ウィンドウアイコンをファイルからロードする
                            (インデックスはオプション)
      -l, --log FILE|-      ログをファイルまたは標準出力に出力する
          --nobidi|--nortl  bidi(右から左の対応)を無効化する
      -o, --option OPT=VAL  設定ファイルのオプションを指定された値に設定/上書きする
      -B, --Border frame|void  ウィンドウの枠を細く/無しにする
      -R, --Report s|o      終了後にウィンドウ位置 (短/長) を報告する
          --nopin           このインスタンスをタスクバーにピン止めできないようにする
      -D, --daemon          Windowsショートカットキーで新しいインスタンスを開始する
      -H, --help            ヘルプを表示して終了する
      -V, --version         バージョン情報を表示して終了する
    さらなるコマンドラインオプションと設定についてはマニュアルページを参照してください。

en: WSL distribution '%s' not found
ja: WSL ディストリビューション '%s' が見つかりません

en: Duplicate option '%s'
ja: オプションが重複しています '%s'

en: Unknown option '%s'
ja: 未知のオプションです '%s'

en: Option '%s' requires an argument
ja: オプション '%s' は引数が必要です

en: Syntax error in position argument '%s'
ja: position引数に文法エラーがあります '%s'

en: Syntax error in size argument '%s'
ja: size引数に文法エラーがあります '%s'

en: Syntax error in geometry argument '%s'
ja: geometry引数に文法エラーがあります '%s'

en: Mintty could not detach from caller, starting anyway
ja: minttyは呼び出し元からデタッチできません、とにかく起動します

en: Using default title due to invalid characters in program name
ja: プログラム名に不正な文字があるため既定のタイトルを使用します

note: __ Options - Text: font properties information: "Leading": total line padding (see option RowSpacing), Bold/Underline modes (font or manual, see options BoldAsFont/UnderlineManual/UnderlineColour)
en: Leading: %d, Bold: %s, Underline: %s
ja: レディング: %d、ボールド: %s、下線: %s

note: __ Options - Text: font properties: value taken from font
en: font
ja: フォント

note: __ Options - Text: font properties: value affected by option
en: manual
ja: 手動

en: Font not found, using system substitute
ja: フォントが見つかりません、システムの代替を利用します

en: Font has limited support for character ranges
ja: フォントは文字の範囲について限定的な対応しかありません

en: Font installation corrupt, using system substitute
ja: フォントのインストールが壊れています、システムの代替を利用します

en: Font does not support system locale
ja: フォントはシステムロケールに対応していません

en: There is no warranty, to the extent permitted by law.
ja: 法で許可されている範囲において、いかなる保証もありません。

note: __ %s: WEBSITE (URL)
en: Please report bugs or request enhancements through the issue tracker on the mintty project page located at
    %s.
    See also the Wiki there for further hints, thanks and credits.
ja: バグの報告や改良の要求は、以下のminttyプロジェクトページのissueトラッカーからお願いします。
    %s
    さらなるヒント、謝辞やクレジットについては、サイトのWikiも参照してください。
